Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualność

Kosmiczna wioska – trzecie spotkanie Kreatywnych ekopodróży

Kosmiczna wioska – trzecie spotkanie Kreatywnych ekopodróży

Na trzecich zajęciach w Klubie Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (partnera projektu), które organizujemy dzięki dotacji International Paper Polska, udaliśmy się w podróż w przyszłość oraz wybraliśmy w daleki kosmos, odwiedzając Układ Słoneczny i nie tylko.

Aby wprawić uczestników w odpowiedni, magiczny nastrój czyli przenieść się w czasie i przestrzeni, spotkanie tym razem zaczęliśmy od części plastycznej – wszak wiadomo, że sztuka jest najlepszym medium, a takie właśnie było nam potrzebne. Z różnorodnych materiałów pochodzących z surowców wtórnych wykonaliśmy kosmiczne stroje, pojazdy oraz błyszczącą kosmiczną osadę, w której usługiwały nam skonstruowane własnoręcznie roboty. Kiedy już zmęczyliśmy się tworzeniem, przyszedł czas na zdobywanie wiedzy.

Zaskakujący początek części naukowej zgotował nam dr Jerzy Kowal z Uniwersytetu Rolniczego (partnera projektu), który o zagrożeniach czyhających na życie na naszej planecie zaczął opowiadać przebrany w kompletny strój ochronny na wypadek katastrofy – chemicznej lub biologicznej. I właśnie od katastrof i skażeń rozpoczął swoją prezentację. Uczestnicy dowiedzieli się podczas wykładu również tego, gdzie – przy obecnym przeludnieniu – ludzkość szuka dla siebie miejsca i jakie nadzieje żywią naukowcy. Rozważyliśmy również cztery różne scenariusze przyszłości Ziemi i nas, jako jej mieszkańców. I razem doszliśmy do wniosku, że sami stanowimy największe zagrożenie dla… nas samych.

W ramach ćwiczeń laboratoryjnych zbudowaliśmy własne filtry i oczyszczaliśmy wodę, ucząc się czym – jeśli chodzi o skuteczność oczyszczania – różni się skażenie naturalne oraz sztuczne (na przykładzie błota, oleju oraz benzyny). Wiele dyskutowaliśmy o tym, jak bezcennym i deficytowym towarem jest słodka woda, której rezerwę Polska ma na takim samym poziomie jak pustynny Egipt.

Aby złagodzić lekko przygnębiający nastrój wywołany stanem Planety, na zakończenie oddaliśmy się nieskrępowanej beztroskiej zabawie – między innymi wywoływaliśmy gwieździsty, srebrny deszcz i odgadywaliśmy kosmiczne zagadki.

Były to już ostatnie zajęcia w ramach naszego projektu, które zorganizowaliśmy przed wakacjami. Tuż po nich zapraszamy wszystkich Państwa na wystawę stworzonych podczas projektu wiosek, zdjęć z zajęć oraz tablic ekologicznych ilustrujących poruszaną podczas spotkań tematykę. A wszystko to podczas Dni Krzesławic w pierwszy weekend września.

Życzymy Wam udanych, bezpiecznych, pogodnych, ekologicznych i twórczych wakacji! 

Do zobaczenia!

Projekt jest dofinansowany przez International Paper Polska sp. z.o.o. w ramach konkursu grantowego „Pomocna gałąź”.


Powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE