Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualność

Pan Dynia wędruje po Nowej Hucie - pierwszy etap projektu za nami!

Pan Dynia wędruje po Nowej Hucie - pierwszy etap projektu za nami!

Bajkowy lamorożec w Mistrzejowicach, osiedlowy trzepak Maciej, groźny Lis Rabuś z Grębałowa i gołąb szachista Zenon z Parku Ratuszowego - to postacie, które za sprawą wyobraźni dzieci z nowohuckich przedszkoli i szkół spotka w swej podróży po osiedlach, parkach i charakterystycznych miejscach Nowej Huty Pan Dynia. To bohater projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty dzięki dofinansowaniu Gminy Miejskiej Kraków w ramach konkursu na wzbogacenie oferty kulturalnej miast – wydarzenia kulturalne i artystyczne (edukacja kulturowe). W ramach „Nowohuckich podróży Pana Dyni” na przestrzeni kwietnia i maja 2019 zrealizowano 13 warsztatów dla młodych mieszkańców wschodniej części Krakowa. A jest to dopiero pierwszy etap działań projektu!

Podczas zajęć, prowadzonych przez członków Stowarzyszenia, uczestnicy tworzyli scenariusze przygód Pana Dyni. Akcja przygód toczy się w pobliżu miejsc, gdzie dzieci mieszkają, bawią się i chodzą na spacery, a także w najbardziej charakterystycznych lokalizacjach Nowej Huty. W stworzonych przez dzieci historiach, współczesną Nową Hutę zamieszkują mówiące zwierzęta, fantastyczne stwory zajmują się działalnością artystyczną, a zabytkowe samoloty wspominają chwile chwały. W opowieściach przewijają się także ludzcy bohaterowie – czasami są to Super Przedszkolaki, innym razem – hodujący owce ksiądz. Niektóre z postaci do złudzenia przypominają mniej lub bardziej znanych nowohucian.

Obraz Nowej Huty widzianej oczami dzieci, różniący się od powszechnych stereotypów dorosłych na jej temat, ujrzy światło dzienne w postaci książki z przygodami Pana Dyni i mapy dyniowego świata jeszcze w tym roku, podczas festiwalu „Zaklęte w Dyni”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty wspólnie z Ośrodkiem Kultury Kraków-Nowa Huta. Narysowane przez uczestników warsztatów prace plastyczne stanowić będą inspirację dla tworzącego oprawę graficzną przygód Pana Dyni krakowskiego rysownika Wiktora Tabaka, natomiast opracowaniem tekstu na podstawie dziecięcych scenariuszy zajmą się Weronika Śliwiak i Łukasz Kraczka.


Powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE