Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualność

Z Panem Dynią po Nowej Hucie - książka dla małych krakowian już w druku

Z Panem Dynią po Nowej Hucie - książka dla małych krakowian już w druku

Bajkowy lamorożec malujący obrazy w Mistrzejowicach, osiedlowy trzepak Maciej – znawca nowohuckiej historii, gołąb szachista Zenon z Parku Ratuszowego, orzeł z Kopca Wandy strzegący Kombinatu, skłócone z sobą wieżyczki Teatru Ludowego, mrówka z Ogrodowego publikująca na Instagramie, czy nadwiślański smok zjadający odpady - to niektóre z postaci, które w swej podróży po osiedlach, parkach i charakterystycznych miejscach Nowej Huty spotyka Pan Dynia - bohater książki dla dzieci, która ukaże się we wrześniu 2019 r.

To efekt projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty pod patronatem Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta dzięki dofinansowaniu Miasta Kraków. Publikacja będzie bezpłatna, a jej premierę przewidziano podczas 8. Festiwalu Zaklęte w Dyni, który odbędzie się 15 września w Alei Róż.

„Nowohuckie podróże Pana Dyni” to 21 krótkich opowiadań, których akcja dzieje się w charakterystycznych miejscach Nowej Huty – nie tylko w okolicach Placu Centralnego czy Mistrzejowic, ale też w położonych na obrzeżach miasta osiedlach. Wiele przeżywanych przez bohatera przygód i napotkanych po drodze postaci wymyślili uczestnicy serii wiosennych warsztatów projektowych, którymi były dzieci z nowohuckich przedszkoli i szkół podstawowych. W ten sposób powstała niezwykła publikacja, łącząca historię i teraźniejszość nowohuckich dzielnic, a przede wszystkim ukazująca niesamowity świat fantazji młodych nowohucian na temat ich małej ojczyzny.

Za stworzenie publikacji odpowiadają członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty: pomysłodawczyni projektu i jego koordynatorka, autorka opisów miejsc i słów piosenki, a także części łamigłówek – Weronika Śliwiak oraz Łukasz Kraczka, który podjął się opisania przygód Pana Dyni. Wykreowaniem graficznego wizerunku Pana Dyni i zilustrowaniem jego przygód zajął się krakowski grafik Wiktor Tabak, który z prawdziwą pasją oddał zawadiacki charakter głównego bohatera, tchnął ducha w świat fauny, flory oraz architektury, kreśląc niezwykle plastyczne krajobrazy Nowej Huty.

Projekt „Nowohuckie podróże Pana Dyni – warsztaty oraz opracowanie i wydanie materiałów edukacyjnych dotyczących historii, kultury i sztuki nowohuckich dzielnic” został dofinansowany przez Miasto Kraków w ramach zadania publicznego „Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta – wydarzenia kulturalne i artystyczne: edukacja kulturowa 2019”.

Zobacz FRAGMENT KSIĄŻKI.


Powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE