Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualność

Dynie w Różach - VIII Festiwal Zaklęte w dyni za nami

Dynie w Różach - VIII Festiwal Zaklęte w dyni za nami

Dynie – od małych po olbrzymie, różnych kształtów, pomarańczowe, zielone, żółte i pstrokate, prawdziwe i pluszowe maskotki – zawładnęły nowohucką Aleją Róż w słoneczną niedzielę 15 września 2019 roku, za sprawą VIII Festiwalu Zaklęte w Dyni. Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty i Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, zgromadziło tłumy krakowian.

Animacje ruchowe i teatralne, zajęcia plastyczne, warsztaty florystyczne, cyrkowe, sensoryczne i wiele, wiele innych – uczestnicy imprezy w przeciągu 3 godzin jej trwania mieli okazję osobiście przekonać się, jak szeroka jest całoroczna oferta zajęć, organizowanych przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. W namiotach festiwalowych na nowohucian i ich gości czekali pracownicy i instruktorzy z 13 klubów Ośrodka, członkowie Stowarzyszenia oraz niezbędne narzędzia i materiały, pozwalające na miejscu stworzyć i zabrać do domu na pamiątkę prawdziwe dzieła sztuki – oczywiście z wykorzystaniem dyniowych motywów.

Wyjątkowym gościem tegorocznego festiwalu był Pan Dynia – nowy bohater dziecięcy i nowohucki wędrowiec, którego przygody opisane zostały na łamach książki „Nowohuckie podróże Pana Dyni”, wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty ze środków Miasta Kraków w ramach zadania publicznego „Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta – wydarzenia kulturalne i artystyczne: edukacja kulturowa 2019”. W czasie, gdy Pan Dynia przechadzał się po terenie festiwalu, na specjalnym stoisku promocyjnym autorzy wydawnictwa podpisywali swoje dzieło i bezpłatnie rozdawali uczestnikom imprezy. W ten sposób do rąk czytelników trafiło blisko 1000 egzemplarzy publikacji, a przygody Pana Dyni trafią nie tylko do mieszkańców Nowej Huty i reszty Krakowa, ale również Kalisza, Warszawy, Gdańska, a nawet Londynu i Berlina. Wraz z książką wręczano również mapę przygód Pana Dyni, wydaną przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta ze środków Miasta Krakowa przeznaczonych na jubileusz 70-lecia Nowej Huty.
Oprócz warsztatów Ośrodka Kultury oraz stoiska książkowego Pana Dyni uczestnicy festiwalu mieli okazję wziąć udział w warsztatach carvingowych w wykonaniu mistrza z Krakowskiej Szkoły Restauratorów, wykonać pamiątkowe zdjęcia na specjalnej ściance w bezpłatnej dyniowej fotobudce, zakręcić kołem fortuny z nagrodami Prymatu, spróbować dyniowych potraw, odwiedzić stoisko hodowcy oraz podziwiać prace uczestników dyniowych konkursów.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Zaklęte w Dyni zorganizowano aż 4 konkursy, na które napłynęło blisko sto zgłoszeń. Jury, przed którym stanęło trudne zadanie wyboru tych naj, przyznało 24 nagrody i 11 wyróżnień.

Patronat Honorowy nad VIII Festiwalem Zaklęte w Dyni objął Dominik Jaśkowiec – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, którego podczas imprezy reprezentował Sławomir Pietrzyk - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Sponsorami Festiwalu są ArcelorMittal Poland S.A. oraz Firma PRYMAT Sp. z o.o.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Dwutygodnik Kraków.pl, Dziennik Polski oraz Głos. Tygodnik Nowohucki.

Organizatorzy dziękują darczyńcom, którzy ofiarowali dynie do dekoracji i scenografii - Danucie Migdał, Annie Matuszczyk, Tadeuszowi Matuszczykowi, Krzysztofowi Matuszczykowi, Sabinie Matuszczyk, Janinie Adamskiej, Marii Stachnik, Magdalenie Kryzie i Wiesławowi Kowalskiemu oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. za pomoc w utrzymaniu porządku, Nowohuckiemu Centrum Kultury za wypożyczenie stolików, wolontariuszom za pomoc w realizacji Festiwalu, pani Edycie Kocjan za opiekę pielęgniarską i kierownikowi ds. bezpieczeństwa panu Arturowi Kowalczykowi za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników.


Powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE