Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualność

Grudniowe wykłady NAS

Grudniowe wykłady NAS

Zamykamy rok kolejnymi fascynującymi wykładami.

Pierwszy, który poprowadził jeden z najbardziej znanych antykwariuszy w Polsce, Marek Sosenko dotyczył historii pocztówki, jej znaczenia w społeczeństwie, oraz zastosowań. Zdradził słuchaczom także liczne ciekawostki jak ta, że sposób zapisywania treści oraz umieszczania znaczków pocztowych miał swój tajemny kod, który był wykorzystywany przez zakochanych i nie tylko, albo, że nienadające się do gry, niepełne talie kart, służyły jako bileciki z korespondencją, zostawiane w drzwiach gdy nie zastano gospodarza. Przybyli na wykład mieli także okazję zobaczyć najdłuższą pocztówkę na świecie, mierzącą 4,5 metra, pocztówki podświetlane, ruchome i dźwiękowe.
Kolejny wykład, wygłoszony przez Monikę Dębowską dotyczył tradycji bożonarodzeniowych na świecie, ich korzeni oraz ugruntowania w kulturze i popkulturze. Prowadząca opowiedziała o ciekawych a czasem może dla nas nieco dziwnych tradycjach w innych państwach: o bombce w kształcie ogórka z Niemiec, o japońskiej tradycji rezerwacji obiadu świątecznego w…KFC, o dwunastu dniach z rzędu, gdzie łotewskie dzieci dostają prezenty lub tradycji biegu mężczyzn w czerwonej bieliźnie po kolacji bożonarodzeniowej, w okolicach Walencji.


Powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE