Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualność

Mikołajkowe wspomnienia – finał nowohuckiego projektu w Klubie Pod Kasztanami

Mikołajkowe wspomnienia – finał nowohuckiego projektu w Klubie Pod Kasztanami

9 grudnia 2019 roku wieczorem w Klubie Pod Kasztanami Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta odbyło się finałowe spotkanie projektu „Cudze chwalicie? Nową Hutę poznajcie!”, realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty z okazji obchodów 70–lecia powstania Nowej Huty.

Wydarzenie miało charakter nostalgiczno-żartobliwy. Opierając się na wspomnieniach z czasów powstawania oraz rozbudowy Nowej Huty przypominało obowiązujące wówczas praktyki „mikołajkowe” oraz świąteczne. Dało też możliwość zaprezentowania efektów działań, w jakich wzięła udział biorąca w projekcie grupa - wycieczki po Nowej Hucie zabytkowymi autobusami oraz warsztatów rękodzieła, wykorzystujących wzory charakterystyczne dla podkrakowskiej wsi. Próbkę stworzonych w trakcie warsztatów przedmiotów, w formie drobnych prezentów od Świętego Mikołaja, a precyzyjniej – urodziwych Pań Mikołajowych, otrzymali zgromadzeni goście.

Podczas spotkania swoje talenty wokalne zaprezentowały działające w Klubie Pod Kasztanami zespoły - Kościelnianki i Wróżenianki, które wykonały piosenki o charakterze świątecznym. Solowy recital, przy dźwiękach akordeonu, osadzony w tradycji międzywojennej wykonała z kolei Józefa Zelek, nazywana kościelnicką Edith Piaf. Uzupełnieniem uczty dla ducha był ciepły poczęstunek i wyśmienite ciasta.

Spotkanie, które poprowadziła prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty, Magdalena Smolik, swoją obecnością uświetnili radni Dzielnicy XVIII – Jan Pyż i Jarosław Matuszczyk.

W projekcie „Cudze chwalicie? Nową Hutę poznajcie!”, nad którym patronat sprawował Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, wzięły udział cztery grupy projektowe, rekrutujące się z mieszkańców peryferyjnych osiedli Nowej Huty – Branic, Chałupek, Kantorowic, Zesławic, Kościelnik i Wróżenic. Każda z grup zrealizowała jesienią własny program kulturalny, którego doświadczeniem – w obecnej, finałowej fazie projektu – dzieli się z pozostałymi grupami, zapraszając je na spotkania sąsiedzkie w czterech klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta: Pod Kasztanami, Herkules, Karino i Zakole. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Miasta Krakowa uzyskanemu w konkursie ofert pn. „Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta – wydarzenia kulturalne i artystyczne, w dziedzinie: edukacja kulturowa 2019”.


Powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE