Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualność

Kolędy świata według Trzech Tenorów

Kolędy świata według Trzech Tenorów

„Oj, nie wiecie, nie wiecie, nie wiecie / Jakie to uczucie / Zaśpiewać, że się Jezus narodził / Także w Nowej Hucie” – brawami na stojąco nagrodziła te słowa, dodane do góralskiej pastorałki, publiczność, która wypełniła w sobotni wieczór kościół św. Brata Alberta na nowohuckim osiedlu Dywizjonu 303. 28 grudnia 2019 roku, w ramach 61. edycji cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! z niezwykłym koncertem pieśni bożonarodzeniowych wystąpiło trzech tenorów – Jakub Oczkowski, Alexander Martinez i Piotr Karzełek.

Zanim jednak artyści, którym akompaniował Maciej Nieć, dotarli słowami pastorałki aż do Nowej Huty, wędrowali pieśniami o Dobrej Nowinie przez świat i style muzyczne. Były tradycyjne kolędy, pastorałki, ale też popularne bożonarodzeniowe „karolki” ze zwrotkami, które dla lepszego odbioru częściowo przetłumaczono na język polski. Od „Let it snow”, napisanego w 1945 roku podczas fali lipcowych upałów w Hollywood, przez „White Christmas”, ukraińską „Добрий вечір” (Dobryj weczir), włoskie „Bambini de Betlemme”, latynoskie „Mi Burito sabanero”, po niemieckie - choć rodem ze Śląska - „Oh Tannenbaum”.

Drugą część koncertu zdominowały utwory dobrze znane lub powstałe nad Wisłą – „Hej Kolęda”, „Cicha noc”, „Bracia, patrzcie jeno” czy „Wśród nocnej ciszy”. Burza braw nagrodziła wykonanie „Kolędy dla nieobecnych” – napisanej w 1997 roku przez Szymona Muchę i znanej z wykonania Beaty Rybotyckiej do muzyki Zbigniewa Preisnera. O reakcji publiczności na zamykającą koncert pastorałkę „Oj Maluśki, Maluśki” napisano już na wstępie. Na bis artyści zagrali jeszcze utwór „Mroźna cisza”, a zachęceni przez tenorów słuchacze głośno wsparli ich w melodyjnym refrenie.

Przewodnikiem po świecie kolęd, wodzirejem tego niezwykłego koncertu, recytującym poezję księdza Jana Twardowskiego, któremu prawo do poprowadzenia wydarzenia oddała sama Dyrektor Artystyczna cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Lidia Jazgar, był znany ze szklanego ekranu pomysłodawca i prowadzący wielu telewizyjnych show, programów oraz koncertów – Łukasz Lech.

Tradycyjnie, jak podczas każdego wydarzeniu cyklu, przed i po koncercie wśród widzów prowadzona była kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.

Organizacja koncertu nie byłaby możliwa bez życzliwości księdza proboszcza Pawła Kubaniego, który udostępnił świątynię, wspierał organizatorów i był jednym z najbardziej zaangażowanych widzów.

Organizatorami koncertu byli: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty. Koncert odbył się dzięki wsparciu Miasta Kraków oraz partnerów cyklu: PPU „Fares” Sp. z o.o., Miejskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie., Agencji Art. Blue. Obsługę medialną wydarzenia zapewnili patroni - TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio PLUS, Głos. Tygodnik Nowohucki, dwutygodnik KRAKÓW.PL.

Więcej informacji o cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! można znaleźć na stronie projektu: www.nhdn.pl.


Powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE