Życie na Kubie i w Meksyku

Powiększ obrazWnętrze, duża sala. W tle ściana z kotarą, przed którą stoi ekran z wyświetolną mapą świata. Po bokach plansze reklamowe i głośniki. Przed nimi stojąca kobieta z mikrofonem, prowadzi wykłąd. Na krzesłąch siedzą starsze kobiety.

Energetycznie i słonecznie rozpoczął się kolejny rok funkcjonowania Nowohuckiej Akademii Seniora – wykładem o „Życiu na Kubie i w Meksyku”, który przygotowała dla NAS Barbara Radwańska, podróżniczka, kulturoznawca oraz filmowiec, znawczyni i pasjonatka Ameryki Łacińskiej.

Mogliśmy posłuchać historii o powstawaniu cygar, pochodzących z najpiękniejszych i najżyźniejszych terenów uprawy tytoniu na Kubie, gdzie ważne miejsce w hierarchii zajmują tzw. zwijacze cygar a ci najlepsi są porównywani do gwiazd futbolu. Cofnęliśmy się do znanego nam symbolu PRL-u „malucha”, który jest bardzo popularny na Kubie i zawędrował tam w ramach wymiany handlowej, jako jeden z niewielu dostępnych Kubańczykom modeli samochodów mogących poruszać się po kraju a na koniec poznaliśmy zwyczaje panujące w Meksyku a dotyczące Święta Zmarłych, które jest obchodzone z wielką fetą i radością, co przypomniało nam także, dlaczego mimo ubóstwa, mieszkańcy krajów Ameryki Łacińskiej uchodzą za jednych z najszczęśliwszych ludzi świata.

Niestety sytuacja w związku z coraz większą liczbą zakażeń na Covid-19 w Krakowie i kraju powstrzymuje nas przed przygotowanymi już kolejnymi spotkaniami, na które czekamy z niecierpliwością i nadzieją szybkiej możliwości udziału.

Galeria zdjęć z wykładu: