41. Nowa Huta. Dlaczego Nie? Kolędy świata – Wesoła nowina

Powiększ obraz

29 grudnia 2014 r. – godz. 19.00, kościół św. Brata Alberta, os. Dywizjonu 303

Bożonarodzeniowe kolędowanie to jedna z najpopularniejszych tradycji świątecznych, zapoczątkowana, jak mówi legenda, przez świętego Franciszka. Do Polski zwyczaj ten dotarł około XV wieku. Od tamtej pory kolędy ewaluowały, z charakteru pieśni religijnych w kierunku bardziej świeckim, łączącym w sobie wiele nurtów i stylistyk muzycznych. Różnorodność kolęd będzie można usłyszeć podczas kolejnego koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!

29 grudnia 2014 r. o godz. 19.00 w kościele pw. św. Brata Alberta w Krakowie (os. Dywizjonu 303) w ramach 41. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! wystąpił zespół wokalny Affabre, który wykonał najpiękniejsze kolędy i pastorałki zarówno polskie, jak i z całego świata. W kościele wybrzmiały miedzy innymi refleksyjne Jezus malusieńki i Gdy się Chrystus rodzi w opracowaniu Krzesimira Dębskiego, angielska It Came Upon the Midnight Clear, niemiecka pieśń zimowa Leise rieselt der Schnee, a także tradycyjna katalońska piosenka świąteczna El Noi de la Mare. Nie zabrakło również najbardziej popularnych amerykańskich przebojów takich jak White Christmas i Jingle bells.

Gwiazdą 41. koncertu był wywodzący się z Poznania zespół wokalny śpiewający a cappella, założony w 1983 r. Nazwa zespołu Affabre concinui wywodzi się z łaciny i oznacza idealnie współbrzmiąc, co jest artystycznym credo Zespołu. Grupa koncertuje zarówno w kraju, a także poza jego granicami, reprezentując Polskę między innymi na Wystawach Światowych Expo, podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie czy w kwietniu br. podczas kanonizacji Jana Pawła II w Watykanie.

Organizatorzy koncertu: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czyżyny, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta również i tym razem nie zapominają o najbardziej potrzebujących, dlatego grudniowemu koncertowi towarzyszyć będzie kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Koncert poprowadzi Lidia Jazgar.

Wstęp odbywać się będzie za bezpłatnymi zaproszeniami, które można odbierać od 15 grudnia w:
Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1), Biurze Poselskim Posła Ireneusza Rasia (os. Złotej Jesieni 6/34), Punkcie Informacji Miejskiej (ul. św. Jana 2).

Więcej informacji o cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! można znaleźć na stronie projektu: www.nhdn.pl.

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1523110631309281/

Sponsor cyklu: EDF Polska S.A.
Sponsorzy koncertu: Elektrownia Skawina S.A., Małopolskie Dworce Autobusowe S.A., MARR S.A.
Partnerzy Koncertu: LOTTO, Agencja Artystyczno-Promocyjna ART BLUE, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Grupa DSF, Parafia św. Brata Alberta.