Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Partnerzy

»  Patroni medialni

»  Pomagają nam

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualności

Wykłady i spotkania z kulturą online 06.04- 12.04

Wykłady i spotkania z kulturą online 06.04- 12.04

W tym tygodniu zapraszamy zarówno do przedświątecznej refleksji, jak i odrobiny rozrywki kulturalnej i oderwania się choć na chwilę od doniesień medialnych na temat obecnej sytuacji.

Z okazji Wielkiego Tygodnia zapraszamy do uczty duchowo-muzycznej, którą organizuje Program 2 Polskiego Radia wraz z organizatorami festiwalu „Misteria Paschalia”. 

Od Niedzieli Palmowej, na stronie radiowej dwójki, o godz. 18:00 będzie można usłyszeć najlepsze wykonania z koncertów minionych edycji Festiwalu a o godz. 20:00 na fanpage Misteria PaschaliaSzczegółowy program:

Zapraszamy do reportażu z podróży do Santiago de Compostela, szlakiem św. Jakuba, podczas której w pielgrzymach dokonują się zmiany w wymiarze duchowym, ale też dochodzi do pokonania wielu ograniczeń fizycznych, zmian w nastawieniu do siebie, ludzi, rzeczywistości… a wszystko to w otoczeniu piękna natury i życzliwości spotykanych ludzi.

Z bogatych zbiorów Ninateki, wybraliśmy tym razem spektakl „Orfeusz i Eurydyka” w reż. Mariusza Trelińskiego, wystawiany na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

W zbiorach cyfrowych Muzeum Narodowego Krakowa odnajdą Państwo kilka tysięcy eksponatów, gdzie w doskonałej jakości zdjęciach i opisach mamy na wyciągnięcie ręki dostęp do skarbnicy kultury.

A na koniec, zapraszamy do obejrzenia wykładu ks. prof. Michała Hellera „Stworzenie i początek Wszechświata”, który w sobie łączy fizykę, mitologię, religię i…poezję.


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 30.03.-05.04.

Wykłady i spotkania z kulturą online 30.03.-05.04.

Zapraszamy na kolejną dawkę inspiracji. W tym tygodniu:
1. Wykład prof. Jerzego Bralczyka „Jak mówić, żeby nas słuchano?”

2. Dla melomanów dostęp do utworów trzech wybitnych kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Góreckiego i zmarłego w miniony weekend - Krzysztofa Pendereckiego link:  

3. Polska Opera Narodowa - Tosca, Puccini

4. Miłośników dobrej książki zapraszamy na portal , gdzie wśród klasyków światowej literatury dodanych do kanonu lektur szkolnych, można znaleźć niejedną, ciekawą propozycję.

5. Najnowszy, kwietniowy numer Gazety Senior


Korzystających z Facebooka zapraszamy na nasz fanpage, gdzie również zamieszczamy linki do #inspiracjiodNAS na każdy dzień tygodnia.


czytaj więcej...

Marcowe wykłady w Nowohuckiej Akademii Seniora

Marcowe wykłady w Nowohuckiej Akademii Seniora

Ostatnie wykłady w Nowohuckiej Akademii Seniora, które udało się zrealizować w marcu jeszcze z bezpośrednim udziałem słuchaczy, dotyczyły przyjemnego - także dla podniebienia - tematu “Kawa a długowieczność”, a także bardzo ważnej i praktycznej wiedzy o „Prawnym bezpieczeństwie seniorów”.


czytaj więcej...  |  zobacz galerię zdjęć...

Wykłady i spotkania z kulturą online 24.03- 31.03

Wykłady i spotkania z kulturą online 24.03- 31.03

24.03- 31.03

W ramach działalności Nowohuckiej Akademii Seniora, początkiem każdego tygodnia będziemy zapraszać do skorzystania z oferty bezpłatnych wykładów, wartościowych zasobów Internetu oraz propozycji jakie, w tym szczególnym dla wszystkich czasie, przygotowują instytucje kultury.


W tym tygodniu zapraszamy na:
1. Wykład profesora Jerzego Vetulaniego "Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie? Refleksje neurobiologa" zobacz tutaj

2. Teatr Ludowy, bezpłatnie zaprasza do obejrzenia spektakli:
● Krakowskie Abecadło - 24 marca godz. 11.00
● Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego - 25 marca oraz 8 i 9 kwietnia godz. 19.00
● Rewizor. Będzie wojna! - 28 marca oraz 2 kwietnia godz. 19.00
● Syn Smoka - 31 marca godz. 11.00
Aktywne linki do spektaklu pojawią się na stronie internetowej
Teatru Ludowego
oraz FB
w godzinie rozpoczęcia przedstawienia!


3. 10 polskich spektakli reżyserów takich jak : J. Stuhr, J. Englert,
G. Jarzyna, K. Warlikowski. W artykule bezpośrednio otwierają się linki do każdego spektaklu, wejdź tutaj

4. A tu można obejrzeć z bliska wybrane obrazy ze światowych
kolekcji oraz zrobić sobie wirtualny spacer po najbardziej znanych muzeach świata, zobacz tutaj


czytaj więcej...

Fakty i mity z zakresu dietetyki - WYKŁAD ODWOŁANY!

Fakty i mity z zakresu dietetyki - WYKŁAD ODWOŁANY!

23 marca 2020 r. - godz. 15.00-16.00, os. Centrum A 6a

Już drugi raz w marcu gośćmi Nowohuckiej Akademii Seniora będą Studenci Collegium Medicum UJ, tym razem zrzeszeni w kole naukowym Nutrigenomiki. Wykład dotyczyć będzie zagadnień diety DASH, diety śródziemnomorskiej oraz MIND, a także faktów i mitów z zakresu dietetyki.

Wstęp wolny.


czytaj więcej...

Prawne bezpieczeństwo seniorów - wykład

Prawne bezpieczeństwo seniorów - wykład

9 marca 2020 r. - godz. 15.00, os. Centrum A 6a

W zawiłościach polskiego prawa gubią się czasem nawet obeznani z nim na co dzień prawnicy, a co dopiero seniorzy. Osoby starsze często nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenia i kruczki czają się na nich zarówno ze strony pospolitych przestępców i oszustów jak również działających całkowicie legalnie, ale dążących za wszelką cenę do zwiększenia zysku firm. Mimo wysiłków wielu instytucji, mimo promowania wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń, nieustannie słyszymy o nowych metodach oszukiwania i okradania seniorów. Temat bezpieczeństwa prawnego seniorów jest wciąż aktualny, dlatego poświęcony będzie mu kolejny wykład Nowohuckiej Akademii Seniora.

Wstęp wolny.


czytaj więcej...

Kawa a długowieczność - wykład

Kawa a długowieczność - wykład

2 marca 2020 r. - godz. 15.00, os. Centrum A 6a

Wielu z nas nie wyobraża sobie początku dnia bez wypicia kawy. O tym, jaki jest wpływ „małej czarnej” na nasze zdrowie, a także o faktach i mitach związanych z jej piciem opowiedzą Studenci Collegium Medicum UJ z naukowego Koła Badań nad Kawą.

Wstęp wolny.


czytaj więcej...

Lutowe wykłady w NAS

Lutowe wykłady w NAS

Lutowe wykłady wprowadziły nas w wiosenno-letni NAStrój i były skoncentrowane na przyrodzie, zwierzętach i podróżach.


czytaj więcej...  |  zobacz galerię zdjęć...

Indochiny z bliska - wykład

Indochiny z bliska - wykład

24 lutego 2020 r. - godz. 15.00, os. Centrum A 6a

Nowohucka Akademia Seniora zaprasza na wykład, będący fascynującą opowieścią o podróżach po Indochinach. To dawna nazwa regionu w południowo-wschodniej Azji, którego charakter przez wieki kształtowały wpływy kultury chińskiej i hinduskiej. Obszar, w okresie kolonialnym funkcjonujący pod nazwą Indochin Francuskich, współcześnie obejmuje tereny niepodległych państw: Laosu, Kambodży i Wietnamu. Ludzie, ich historie, życie codzienne i intrygująca kultura Indochin przedstawione zostaną w barwnej opowieści podróżniczki Elżbiety Lisowskiej.

Wstęp bezpłatny.


czytaj więcej...

W tajemniczym świecie sów - wykład

W tajemniczym świecie sów - wykład

10 lutego 2020 r. - godz. 15.00, os. Centrum A 6a

Sowy - tajemnicze, drapieżne ptaki, które zawsze wzbudzały ciekawość ludzi. Według wierzeń ich nocne pohukiwania nie wróżą niczego dobrego. Czy faktycznie są takie mądre? Co sprawia, że latają bezszelestnie? Jaką odgrywają rolę w przyrodzie? Czy wszystkie sowy polują w nocy? Gdzie w Krakowie można usłyszeć te fascynujące ptaki? Na te pytania odpowie leśnik, a z zamiłowania edukator przyrodniczo-leśny, Dorota Stobiecka. Podczas trwania wykładu będzie można także dotknąć prawdziwych piór oraz zobaczyć jaja sowie w skali 1:1.

Wstęp bezpłatny.


czytaj więcej...

STRONA 1/24

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE