Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Partnerzy

»  Patroni medialni

»  Pomagają nam

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualności

Rekrutacja do Nowohuckiej Akademii Seniora 2020/21

Rekrutacja do Nowohuckiej Akademii Seniora 2020/21

od 1 września 2020 r., os. Centrum A 6a

Seniorze, dołącz do NAS!

Kolejny rok w Nowohuckiej Akademii Seniora przed nami. Ze względu na wciąż zmieniającą się sytuację związaną z koronawirusem staramy się przygotować i uwzględnić wszelkie możliwe aspekty funkcjonowania w nowym roku akademickim.
Z informacji od Seniorów wiemy, że brakuje im organizowanych zajęć jak również kontaktu ze sobą. Jednym z najważniejszych aspektów zachowania zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego jest ruch, dlatego w NAS w roku akademickim 2020/21 powracamy z zajęciami zarówno gimnastyki jak i jogi, które będą odbywały się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Ponadto wprowadzimy elementy w postaci wykładów i warsztatów poruszających szeroko pojętą tematykę zdrowia i ekologii, które poszerzą wiedzę seniorów m.in. w zakresie dbałości o odporność. Jak dotychczas utrzymane będą zajęcia z języków obcych, samorozwojowe, z nowych technologii i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ponadto planujemy poprzez udział w bezpłatnym warsztacie przygotować zainteresowanych seniorów do swobodnego przejścia w razie odgórnych decyzji na kontynuację zajęć w formie zdalnej. Sam warsztat jednocześnie zwiększy kompetencje seniorów do korzystania z zasobów i możliwości sieci w każdym czasie.
Rekrutacja do Nowohuckiej Akademii Seniora rozpoczyna się już 1 września, w miarę wolnych miejsc na poszczególne kursy i zajęcia jest prowadzona przez cały rok.
Zapisy w biurze NAS os. Centrum A 6a od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00, tel. 12 644 68 10 wew. 26, wpisowe na rok akademicki 20 zł


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 22.06.- 28.06.

Wykłady i spotkania z kulturą online 22.06.- 28.06.

W ostatnim już wykładzie, który prezentujemy w ramach cyklu #inspiracjeodNAS, oddajemy głos dr Ewie Woydyłło-Osiatyńskiej, która w temacie „Toksyczni ludzie. A co jeśli ja do nich należę?” przypomni nam, jak powinniśmy szanować, doceniać siebie i innych oraz jak komunikować się w sposób asertywny.

„Wewnętrzny ogień Joana Miro” uchwycony w dokumencie przybliży postać artysty, jego prace oraz pozwoli zrozumieć styl i inspiracje malarskie.

Pełna symboliki, obfitująca w próby podróż do miłości i baśni w operze Mozarta „Czarodziejski flet” na deskach sceny opery La Monnaie w Brukseli.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w koncercie „Filharmonia gra Karłowicza” przypomni najlepsze utwory tego kompozytora.

„Najlepiej w życiu ma twój kot” Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza z lat 1966-85 w formie słuchowiska, które otworzy przed nami prywatny świat poetki z zachowanej korespondencji.

Natura dla cierpliwych. Jeśli chcesz podglądnąć dzikie zwierzęta w środowisku afrykańskich parków narodowych, możesz to zrobić w każdym momencie, na żywo, dzięki transmisji z kamer video. Klikając w filmie na napis „na żywo” oglądamy to, co dzieje się w danym momencie a przeciągając po czerwonym pasku kursorem, możemy zobaczyć zapis do 12 godzin wstecz z oglądanego miejsca. Możesz wybrać spośród kilku różnych obszarów, do których link zamieszczamy tutaj.


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 15.06.- 21.06.

Wykłady i spotkania z kulturą online 15.06.- 21.06.

Przedostatni tydzień czerwcowych propozycji, klasycznie zaczniemy od zaproszenia do wysłuchania wykładu. Dziś posłuchamy wystąpienia prof. Piotra Śliwińskiego „O Miłoszu w roku Miłosza” zrealizowanego w ramach serii wykładów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Scena Opery w Zurychu prezentuje widowisko „Libera me”, interpretacja Requiem Giuseppe Verdiego w wykonaniu orkiestry, chóru i baletu filharmonii w Zurychu.

Rejestracja koncertu ”Polska liryka w Pałacu na Wyspie” Polskiej Opery Królewskiej, której artyści prezentują utwory i pieśni Fryderyka Chopina.

Zapraszamy na spacer wirtualny po Narodowym Muzeum Antropologicznym w Meksyku, podczas którego możemy przyjrzeć się eksponatom prezentującym nam fascynującą kulturę m.in. Majów i Azteków.

Juliusz Machulski znany nam z wielu filmów, tym razem, jako reżyser spektaklu „Brancz”. W teatrze komedii, w doskonały nastrój wprowadzą nas m.in. Anna Seniuk, Stanisława Celińska i Cezary Pazura.

Zapraszamy na wirtualny spacer do Indonezji, na aktywny Wulkan Bromo. W krótkim video, możemy za pomocą myszki lub strzałek obejrzeć krajobraz nad wulkanem w perspektywie 360°.

Zachęcamy także do zajrzenia do linku, gdzie znajduje się kilkaset ujęć 360° z najpiękniejszych zakątków świata.


czytaj więcej...

Zakończenie roku akademickiego w NAS

Zakończenie roku akademickiego w NAS

Ten rok w Nowohuckiej Akademii Seniora miał być wyjątkowy, ponieważ zaplanowaliśmy świętować jubileusz 10-lecia działalności. I rzeczywiście - był odmienny od pozostałych, ale nie tak jak byśmy sobie tego życzyli. Ze względu na okoliczności, które dosięgnęły nas wszystkich, w połowie marca musieliśmy zaprzestać regularnych spotkań na żywo, przenosząc naszą działalność do sfery online.


czytaj więcej...  |  zobacz galerię zdjęć...

Wykłady i spotkania z kulturą online 08.06.- 14.06.

Wykłady i spotkania z kulturą online 08.06.- 14.06.

Jaki najmniejszy obiekt możemy zobaczyć i czy to co widzimy istnieje naprawdę? Na te i na inne pytania poszukamy odpowiedzi w wykładzie „Sięgając tam, gdzie wzrok nie sięga- granice mikroskopii” dr. Michała Krupińskiego.

Jedna z najpiękniejszych oper barokowych „Orlando” G.F. Händla w inscenizacji Natalii Kozłowskiej otworzy przed nami wszystkie odcienie miłości, nawet te mroczne.

Z cyklu Teatru Telewizji Polskiej prezentujemy sztukę Krzysztofa Kędziory „Wykapany zięć” zrealizowaną w zeszłym roku na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, w reżyserii Pawła Szkotaka

Orkiestra Filharmonii Radio France w IX Symfonii „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka, pod batutą Marzeny Diakun przeniesie nas do krainy muzyki.

Podróż z kulturą na drugi koniec świata zapewni wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Tokio

W weekend zapraszamy do lektury lub wysłuchania powieści „Ojciec Goriot” Honoriusza Balzaca, która dostępna jest w zbiorach Wolne lektury w formie audiobooka lub do przeczytania on-line
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ojciec-goriot/


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 01.06.- 07.06.

Wykłady i spotkania z kulturą online 01.06.- 07.06.

Z okazji Dnia Dziecka uciekamy do świata wyobraźni i symboli. Posłuchajmy o magicznych wierzeniach naszych przodków w wykładzie „Woda i ogień w obrzędowości dawnych Słowian”.

Koncert Gali Operetkowej z 2016, którego organizatorem był Urząd Miasta Krakowa, zrealizowany na scenie plenerowej w Alei Róż przypomni najpiękniejsze arie, które część z nas miała przyjemność wysłuchać na żywo w Nowej Hucie.

Serwis VOD Teatru Wielkiego Opery Narodowej zaprasza z kolei na „Halkę” Stanisława Moniuszki w realizacji Opery Novej w Bydgoszczy.

W ramach wirtualnych podróży zapraszamy do obejrzenia dokumentu „Re: Jost Kobusch: Na szczycie Everestu- Wchodząc na najwyższy szczyt świata”, który pokaże przekraczanie własnych granic i uległość wobec potęgi góry.

Teatr Telewizji Polskiej przypomni interpretację dramatu Alfreda de Musseta „Lorenzaccio” z 1978 r. w reżyserii Agnieszki Holland z Jerzym Stuhrem w roli głównej.

Wystawa poświęcona Irenie Sendlerowej, przygotowana przez Warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN do obejrzenia dzięki Google Arts & Culture

A do poczytania czerwcowe wydanie gazety „Senior”


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 25.05.- 31.05.

Wykłady i spotkania z kulturą online 25.05.- 31.05.

Zapraszamy na wykład „Empatia- czego zwierzęta mogą nas nauczyć” dr hab. Eweliny Knapskiej, z którego dowiemy się czym jest empatia, dlaczego jest nam potrzebna, jak wyglądają badania w tym obszarze i jakie zachowania empatyczne zauważono u zwierząt.

Jedna z najstarszych perełek polskiego kina niemego „Zew morza” zrealizowana w 1927 r. a zrekonstruowana cyfrowo w 2013 r. przypomni, jakim bogactwem emocji były zapisane w ten sposób kadry i jednocześnie przeniesie nas do dawno zapomnianych klimatów.

Podążając ku przeszłości zapraszamy do obejrzenia krótkiego dokumentu z serii Daty, które przeszły do Historii. „Rok 79: Zniszczenie Pompei” to film, który dzięki precyzji działań archeologicznych ukazuje obraz Pompejów, który wciąż poznajemy na wielu poziomach, łącznie z emocjami i historiami jednostek.

Inscenizacja powieści Fiodora Dostojewskiego „Idiota” w reżyserii Igora Gorzkowskiego z repertuaru warszawskiego Teatru Soho, pokaże natomiast współczesną interpretację problemów egzystencjalnych księcia Myszkina, w którego wcielają się Agata Buzek i Marek Kakareko, jako alter ego.

W ramach oderwania się od ziemi ☺ zapraszamy do muzyczno- kosmicznej podróży z kompozycją Gustawa Holsta „Planety” w interpretacji Orkiestry i Chóru Żeńskiego Filharmonii Narodowej.

Na koniec miesiąca proponujemy spojrzenia na świątynię Kiyomizu-dera w Kioto i próbę uchwycenia tego, co jest ważne dla kultury buddyjskiej zarówno w zabudowie, jak i otaczającej przyrodzie.


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 18.05.- 24.05.

Wykłady i spotkania z kulturą online 18.05.- 24.05.

Poniedziałek 18 maja, to data ważna dla wielu Polaków. Tego dnia urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież. Dziś w setną rocznicę jego urodzin zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Nowa Huta Karola Wojtyły” w reżyserii Jerzego i Krzysztofa Ridana, zrealizowanego w ramach programu konkursowego „Filmoteka Małopolska”.

Niezmiennie zapraszamy do wysłuchania wykładu: tym razem „Ranking genialnych? Najwięksi matematycy w historii ludzkości” dr Zdzisława Pogody, którego mieliśmy przyjemność gościć w naszej Nowohuckiej Akademii Seniora na wykładzie” Humanistyczne aspekty matematyki”

Muzycznie czas umili występ wiolonczelisty Hausera, który wraz z Orkiestrą Filharmonii Zagrzebskiej i zaproszonymi gośćmi prezentuje swoje ulubione utwory klasyczne.

Ponad 200 katalogów i albumów z kolekcji Muzeum Guggenheim w Nowym Jorku dostępnych w archiwum muzeum do wyszukania według kolekcji, tematu, twórcy- w nawigacji w języku polskim. Albumy można po kliknięciu przejrzeć i powiększyć a po zalogowaniu na stronie można je również ściągnąć do swoich zbiorów.

Z rodzimego dorobku prezentujemy jedno z największych dzieł teatru XX wieku ”Umarła klasa” Tadeusza Kantora z 1976 r. Spektakl odegrany ponad 2,5 tyś. razy na całym świecie, dzięki realizacji Andrzeja Wajdy dostępny do obejrzenia w każdej chwili w zbiorach Ninateki.

Na weekend proponujemy kolejny zakątek Polski z dużą historią w tle, zapraszając na spacer wirtualny po Zamku w Malborku. W prostej nawigacji, podążając za strzałką zobaczycie najciekawsze elementy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz zamku.


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 11.05.- 17.05.

Wykłady i spotkania z kulturą online 11.05.- 17.05.

Warto wiedzieć, czym się kierujemy i co na nas wpływa podczas naszych najprostszych wyborów a nawet zanim ich świadomie dokonamy. Dlatego zapraszamy do wysłuchania wykładu „Jak kupujemy i jak nie dać się zmanipulować reklamie”. Posłuchajmy o zastosowaniu psychologii w kontrolowaniu zachowań konsumenckich i o zachodzących w nas procesach emocjonalno-motywacyjnych.

Zapraszamy na filmowy spacer po muzeum MONA w Tasmanii, w którym sztuka nowoczesna przeplata się z egipskimi sarkofagami a arcydzieła z przeciętnością otwierając nas na nowe perspektywy widzenia sztuki i tego co może nią być.

Do 18 maja w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity filmoteka prezentuje najlepsze dokumenty filmowe z ubiegłych lat. Pełna lista i opis w linku:
My z powyższej listy zapraszamy do obejrzenia filmu „Stroiciel Himalajów”, w którym poznamy historię i drogę Desmonta Gentle, jaką przebył z Londynu do wioski w Himalajach, transportując stuletnie pianino na wysokość 4267 m n.p.m. aby uczniowie mieli dostęp do lekcji muzyki.

Opera „Turandot” to ostatnie dzieło Pucciniego. Opera ta to interpretacja futurystycznej wizji zrealizowana w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

Klasyka „ Cztery Pory Roku” Vivaldiego w wykonaniu skrzypaczki Janiny Jansen podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Utrechcie z 2014 r.

W weekend zapraszamy do obejrzenia sztuki teatralnej „Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie” w realizacji Teatru Starego, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Spektakl ograniczony czasowo, do obejrzenia w czasie rzeczywistym, w niedzielę 17 maja o godz. 19:00.


czytaj więcej...

Zapraszamy na nowy cykl Fitness dla mózgu!

Zapraszamy na nowy cykl Fitness dla mózgu!

czwartki, godz. 16.30

Wraz z Ośrodkiem Kultury Kraków-Nowa Huta zapraszamy do skorzystania z nowej propozycji przygotowanej w ramach Nowohuckiej Akademii Seniora. 

Fitness dla mózgu to cykl, w którym w krótkich odcinkach przedstawimy, jak zadbać o kondycję naszego mózgu i jego sprawność aż do późnej starości. Przypomnimy co jest podstawą naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego, jakie znaczenie ma stres i sposób naszego myślenia, co regeneruje nasz mózg i jakie techniki sprzyjają jego rozwojowi. Odcinek będzie zakończony zadaniem, które pomoże we wprowadzaniu drobnych zmian na lepsze w codziennych nawykach. 

Nowy odcinek co czwartek o godz. 16.30 w serwisie Facebook - na profilu Ośrodka i na naszej stronie.


czytaj więcej...

STRONA 1/26

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE