Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Partnerzy

»  Patroni medialni

»  Pomagają nam

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualności

Nowohucka Akademia Seniora on-line

Nowohucka Akademia Seniora on-line

Wzrost zachorowań na Covid-19 a także niepewność, dotycząca możliwości prowadzenia zajęć stacjonarnych, spowodowała że już w październiku zaczęliśmy przygotowywać seniorów do przeniesienia do sieci części zajęć Nowohuckiej Akademii Seniora. Po ogłoszeniu obostrzeń, zawiesiliśmy zajęcia stacjonarne i podjęliśmy próby działania w Internecie.


czytaj więcej...

Odwołanie zajęć Nowohuckiej Akademii Seniora

Odwołanie zajęć Nowohuckiej Akademii Seniora

Szanowni Państwo,

informujemy, że w trosce o Państwa zdrowie, kierując się zaleceniami i poleceniami organów administracji państwowej, podjęliścmy decyzję o zawieszeniu prowadzenia zajęć NAS od poniedziałku 19 października 2020 r. DO ODWOŁANIA.

Uprzejmie prosimy o zrozumienie tej decyzji w świetle sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się zagrożenia koronawirusem COVID-19.

Jednocześnie prosimy o kontaktowanie się z koordynatorką NAS wyłącznie telefoniczne (tel. komórkowy) lub mailowo.


czytaj więcej...

Życie na Kubie i w Meksyku

Życie na Kubie i w Meksyku

Energetycznie i słonecznie rozpoczął się kolejny rok funkcjonowania Nowohuckiej Akademii Seniora - . wykładem o „Życiu na Kubie i w Meksyku”, który przygotowała dla NAS Barbara Radwańska, podróżniczka, kulturoznawca oraz filmowiec, znawczyni i pasjonatka Ameryki Łacińskiej.


czytaj więcej...  |  zobacz galerię zdjęć...

Drzewa- siła natury, wykład

Drzewa- siła natury, wykład

19 października 2020 r., os. Centrum A 6a

WYKŁAD ODWOŁANY

Drzewa to największe organizmy żyjące na ziemi. Niektóre gatunki dożywają setek a nawet tysięcy lat. Ich obraz pokazuje nam, że natura ma niezwykłą moc - z maleńkich nasion wyrastają wysokie i potężne rośliny. Jakie procesy zachodzą wewnątrz drzew? Czy faktycznie drzewa komunikują się miedzy sobą? Dlaczego liście są takie ważne? Jakie jest najrzadsze drzewo endemiczne świata? A jakie najgrubsze? Czy istnieje coś takiego jak uzdrawiająca moc drzew i lasu? 

Na te i inne pytania odpowiedzi usłyszymy 19 października o godz. 15: 00 podczas kolejnego wykładu w Nowohuckiej Akademii Seniora.


Przypominamy, że w związku ze stanem epidemii COVID- 19, obowiązują ograniczenia w liczbie uczestników, dlatego na wykład obowiązują zapisy mailowe i telefoniczne. Tylko osoby z listy będą mogły wejść na wykład.


czytaj więcej...

Życie na Kubie i w Meksyku - wykład inauguracyjny w NAS

Życie na Kubie i w Meksyku - wykład inauguracyjny w NAS

5 października 2020 r. - godz. 15.00, os. Centrum A 6a

Zapraszamy na wykład inaugurujący kolejny, 11-ty już rok działalności Nowohuckiej Akademii Seniora. O życiu na Kubie i w Meksyku opowie Barbara Radwańska. Podróżniczka współpracowała w Martyną Wojciechowską przy serii „Kobieta na krańcu świata”, szczególnie upodobała sobie kraje Ameryki Łacińskiej z ich kulturą i filozofią życia. Jest również filmowcem.

W związku ze stanem epidemii COVID- 19, obowiązują ograniczenia w liczbie uczestników, dlatego na wykład obowiązują zapisy mailowe i telefoniczne. Tylko osoby z listy będą mogły wejść na wykład.


czytaj więcej...

Rekrutacja do Nowohuckiej Akademii Seniora 2020/21

Rekrutacja do Nowohuckiej Akademii Seniora 2020/21

od 1 września 2020 r., os. Centrum A 6a

Seniorze, dołącz do NAS!

Kolejny rok w Nowohuckiej Akademii Seniora przed nami. Ze względu na wciąż zmieniającą się sytuację związaną z koronawirusem staramy się przygotować i uwzględnić wszelkie możliwe aspekty funkcjonowania w nowym roku akademickim.
Z informacji od Seniorów wiemy, że brakuje im organizowanych zajęć jak również kontaktu ze sobą. Jednym z najważniejszych aspektów zachowania zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego jest ruch, dlatego w NAS w roku akademickim 2020/21 powracamy z zajęciami zarówno gimnastyki jak i jogi, które będą odbywały się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Ponadto wprowadzimy elementy w postaci wykładów i warsztatów poruszających szeroko pojętą tematykę zdrowia i ekologii, które poszerzą wiedzę seniorów m.in. w zakresie dbałości o odporność. Jak dotychczas utrzymane będą zajęcia z języków obcych, samorozwojowe, z nowych technologii i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ponadto planujemy poprzez udział w bezpłatnym warsztacie przygotować zainteresowanych seniorów do swobodnego przejścia w razie odgórnych decyzji na kontynuację zajęć w formie zdalnej. Sam warsztat jednocześnie zwiększy kompetencje seniorów do korzystania z zasobów i możliwości sieci w każdym czasie.
Rekrutacja do Nowohuckiej Akademii Seniora rozpoczyna się już 1 września, w miarę wolnych miejsc na poszczególne kursy i zajęcia jest prowadzona przez cały rok.
Zapisy w biurze NAS os. Centrum A 6a od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00, tel. 12 644 68 10 wew. 26, wpisowe na rok akademicki 20 zł


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 22.06.- 28.06.

Wykłady i spotkania z kulturą online 22.06.- 28.06.

W ostatnim już wykładzie, który prezentujemy w ramach cyklu #inspiracjeodNAS, oddajemy głos dr Ewie Woydyłło-Osiatyńskiej, która w temacie „Toksyczni ludzie. A co jeśli ja do nich należę?” przypomni nam, jak powinniśmy szanować, doceniać siebie i innych oraz jak komunikować się w sposób asertywny.

„Wewnętrzny ogień Joana Miro” uchwycony w dokumencie przybliży postać artysty, jego prace oraz pozwoli zrozumieć styl i inspiracje malarskie.

Pełna symboliki, obfitująca w próby podróż do miłości i baśni w operze Mozarta „Czarodziejski flet” na deskach sceny opery La Monnaie w Brukseli.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w koncercie „Filharmonia gra Karłowicza” przypomni najlepsze utwory tego kompozytora.

„Najlepiej w życiu ma twój kot” Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza z lat 1966-85 w formie słuchowiska, które otworzy przed nami prywatny świat poetki z zachowanej korespondencji.

Natura dla cierpliwych. Jeśli chcesz podglądnąć dzikie zwierzęta w środowisku afrykańskich parków narodowych, możesz to zrobić w każdym momencie, na żywo, dzięki transmisji z kamer video. Klikając w filmie na napis „na żywo” oglądamy to, co dzieje się w danym momencie a przeciągając po czerwonym pasku kursorem, możemy zobaczyć zapis do 12 godzin wstecz z oglądanego miejsca. Możesz wybrać spośród kilku różnych obszarów, do których link zamieszczamy tutaj.


czytaj więcej...

Wykłady i spotkania z kulturą online 15.06.- 21.06.

Wykłady i spotkania z kulturą online 15.06.- 21.06.

Przedostatni tydzień czerwcowych propozycji, klasycznie zaczniemy od zaproszenia do wysłuchania wykładu. Dziś posłuchamy wystąpienia prof. Piotra Śliwińskiego „O Miłoszu w roku Miłosza” zrealizowanego w ramach serii wykładów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Scena Opery w Zurychu prezentuje widowisko „Libera me”, interpretacja Requiem Giuseppe Verdiego w wykonaniu orkiestry, chóru i baletu filharmonii w Zurychu.

Rejestracja koncertu ”Polska liryka w Pałacu na Wyspie” Polskiej Opery Królewskiej, której artyści prezentują utwory i pieśni Fryderyka Chopina.

Zapraszamy na spacer wirtualny po Narodowym Muzeum Antropologicznym w Meksyku, podczas którego możemy przyjrzeć się eksponatom prezentującym nam fascynującą kulturę m.in. Majów i Azteków.

Juliusz Machulski znany nam z wielu filmów, tym razem, jako reżyser spektaklu „Brancz”. W teatrze komedii, w doskonały nastrój wprowadzą nas m.in. Anna Seniuk, Stanisława Celińska i Cezary Pazura.

Zapraszamy na wirtualny spacer do Indonezji, na aktywny Wulkan Bromo. W krótkim video, możemy za pomocą myszki lub strzałek obejrzeć krajobraz nad wulkanem w perspektywie 360°.

Zachęcamy także do zajrzenia do linku, gdzie znajduje się kilkaset ujęć 360° z najpiękniejszych zakątków świata.


czytaj więcej...

Zakończenie roku akademickiego w NAS

Zakończenie roku akademickiego w NAS

Ten rok w Nowohuckiej Akademii Seniora miał być wyjątkowy, ponieważ zaplanowaliśmy świętować jubileusz 10-lecia działalności. I rzeczywiście - był odmienny od pozostałych, ale nie tak jak byśmy sobie tego życzyli. Ze względu na okoliczności, które dosięgnęły nas wszystkich, w połowie marca musieliśmy zaprzestać regularnych spotkań na żywo, przenosząc naszą działalność do sfery online.


czytaj więcej...  |  zobacz galerię zdjęć...

Wykłady i spotkania z kulturą online 08.06.- 14.06.

Wykłady i spotkania z kulturą online 08.06.- 14.06.

Jaki najmniejszy obiekt możemy zobaczyć i czy to co widzimy istnieje naprawdę? Na te i na inne pytania poszukamy odpowiedzi w wykładzie „Sięgając tam, gdzie wzrok nie sięga- granice mikroskopii” dr. Michała Krupińskiego.

Jedna z najpiękniejszych oper barokowych „Orlando” G.F. Händla w inscenizacji Natalii Kozłowskiej otworzy przed nami wszystkie odcienie miłości, nawet te mroczne.

Z cyklu Teatru Telewizji Polskiej prezentujemy sztukę Krzysztofa Kędziory „Wykapany zięć” zrealizowaną w zeszłym roku na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, w reżyserii Pawła Szkotaka

Orkiestra Filharmonii Radio France w IX Symfonii „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka, pod batutą Marzeny Diakun przeniesie nas do krainy muzyki.

Podróż z kulturą na drugi koniec świata zapewni wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Tokio

W weekend zapraszamy do lektury lub wysłuchania powieści „Ojciec Goriot” Honoriusza Balzaca, która dostępna jest w zbiorach Wolne lektury w formie audiobooka lub do przeczytania on-line
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ojciec-goriot/


czytaj więcej...

STRONA 1/26

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE