Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Projekt

Nowohucki alfabet - pokolenia języka

Nowohucki alfabet - pokolenia języka

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zostaliśmy partnerem projektu "Nowohucki alfabet – pokolenia języka", realizowanego przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020”. Szczegółowe informacje na temat projektu poniżej. 

Projekt „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury, to działania międzypokoleniowe mające na celu stworzenie wyjątkowego słownika gwary nowohuckich szkół średnich na przestrzeni zmieniających się już siedmiu dekad historii tej najmłodszej części Krakowa. Do zadania zaprosimy przedstawicieli różnych pokoleń - obecnych uczniów oraz absolwentów nowohuckich szkół średnich. Na podstawie pozyskanego od uczestników zbioru słów i wyrażeń (korpusu leksykalnego), stworzymy międzypokoleniowy słownik nowohuckiego slangu młodzieżowego, uwzględniającego wyrazy związane z miejscami w Nowej Hucie, historią nowohuckich dzielnic i osiedli oraz z wydarzeniami łączącymi się ze zmianami społecznymi, które dokonywały się właśnie tutaj na przestrzeni dekad. Hasła zostaną opracowane przez międzypokoleniowe zespoły pod okiem specjalistów w formie „słownikowej” (pisanej), filmowej, nagrań audio oraz zdjęć i map.

Wyniki prac zostaną udostępnione na specjalnie stworzonej na cele projektu stronie internetowej oraz wydane w formie książkowej i rozdystrybuowane po krakowskich instytucjach kultury oraz szkołach średnich.

Projekt będzie całkowicie dostępny dla osób g/Głuchych i słabowidzących oraz niewidzących – to dla nich na właśnie powstającej stronie projektu przygotowujemy audiodeskrypcje i filmiki w PJM, zaś w trakcie spotkań postawimy w stan gotowości koordynatorów dostępności i tłumaczy!

Na zakończenie projektu zaplanowano finał dla wszystkich uczestników i zainteresowanych, podczas którego rozdamy efekty naszej pracy - słowniki w formie broszurowej oraz zaprosimy publiczność na premierę spektaklu o nowohuckich słowach, przygotowanego przez młodzież z nowohuckich liceów pod okiem Jarosława Szweca - aktora i reżysera związanego m.in. z Teatrem Ludowym.

Partnerami projektu są Fundacja Hesperus, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz dwa nowohuckie licea: XII Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida i XXI Liceum Ogólnokształcące im. S.I. Witkiewicza – Witkacego.

REGULAMIN

Zapisz się do projektu

Zapraszamy na stronę projektu WWW.NOWOHUCKIALFABET.PL

PRZEBIEG PROJEKTU


powrót do listy projektów...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE