Krakowski szlak Bajkoteki – czytaj i wygrywaj!

Powiększ obraz

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty po raz drugi realizował projekt Krakowski szlak Bajkoteki, który w roku 2017 nosił podtytuł Czytaj i wygrywaj! Nowa odsłona projektu została doceniona przez Miasto Kraków i otrzymała dofinansowanie w konkursie pt. „Upowszechnianie literatury i działalność wydawnicza – Organizacja wydarzeń literackich i wydawniczych w 2017 roku”.

Opis projektu:

Dzięki dotacji ponownie zorganizowano znane i lubiane warsztaty poetyckie, których uczestnicy zostali obdarowani książkami Tadeusza Śliwiaka.Warsztaty przeprowadzone zostały jesienią przez specjalistów w zakresie literatury w bibliotekach szkolnych i publicznych na terenie Krakowa. Ich których tematem była poetycka podróż po Grodzie Kraka śladami poezji autora Bajkoteki. W 2017 roku uczestnikom zeszłorocznej edycji projektu zaproponowano nową formę obcowania z poezją i tworzenia literackich światów.

Celem warsztatów było wymyślenie literackiej gry planszowej. Poprowadzili je wspólnie: Weronika Śliwiak – koordynatorka projektu (doktorantka literaturoznawstwa na UJ, autorka książek, felietonistka i animatorka kultury) oraz Wiktor Tabak – grafik (autor komiksów, gier planszowych oraz ilustrator książek dla dzieci). Uczestnicy tych niezwykłych spotkań wspólnie wymyślali grę od A do Z – począwszy od zasad, a skończywszy na wyglądzie pionków i samej planszy!

Ponadto dzięki dotacji, Stowarzyszenie wznowiło wydanie książki Krakowski szlak Bajkoteki dla tych bibliotek na terenie Krakowa, dla których nie wystarczyło publikacji w poprzednim roku. Oczywiście na książki mogli również liczyć uczestnicy warsztatów – zarówno literackich, jak i tworzenia gry!

Celem projektu jest podnoszenie poziomu czytelnictwa – głównie poezji – wśród uczniów krakowskich szkół i pokazanie im, że tekst literacki może stanowić również zaproszenie dla czytelnika do działania i współtworzenia.

Swoim patronatem działania Krakowskiego szlaku Bajkoteki – czytaj i wygrywaj! objęli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta.

Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Przebieg projektu:

I warsztaty tworzenia gry planszowej

II warsztaty tworzenia gry planszowej

Zakończenie projektu