Kombinator Twórczy

Powiększ obraz

Opis projektu:

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty zaprasza dzieci i młodzież szkół podstawowych do udziału w bezpłatnym projekcie Kombinator Twórczy, którego celem jest zaangażowanie w proces rzemieślniczo-artystyczny z użyciem materiałów takich jak drewno, papier i tkanina.

Zajęcia poprowadzą specjaliści w danych dziedzinach- artyści i rzemieślnicy. Prowadzący zaangażują uczniów zarówno w praktyczny proces twórczy, podczas którego będą oni mogli doświadczyć pracy manualnej jak również opowiedzą o stronie technicznej materiałów, ekologii, konstrukcji i tradycjach warsztatu. Od września do listopada odbędą się 3 tematyczne spotkania obejmujące: warsztaty stolarskie, malowanie na tkaninie oraz tworzenie papieru czerpanego. Projekt zakończy wydarzenie, podczas którego prace wykonane we wszystkich poznanych technikach zaprezentują młodzi debiutanci rzemiosła.

W czasach wszechogarniającego plastiku i zautomatyzowania cykl zajęć ma na celu rozbudzić zainteresowanie starymi technikami, wdrożyć uczestników w podstawy ręcznej pracy z naturalnymi materiałami, a także pokazać model pracy mistrz – uczeń. Jednocześnie jest okazją do integracji międzypokoleniowej oraz pogłębienia lokalnej postawy wobec dorobku kulturalnego i dbałości o spuściznę regionu.

Na wszystkie wykłady i warsztaty zapraszamy do Klubu Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Krzesławice, ul. M. Wańkowicza 17, który idealnie w formie nawiązuje do starej zabudowy wiejskiej a towarzystwo XVII-wiecznego kościoła i Dworku Jana Matejki z pięknym ogrodem dopełnia klimatu dawnych czasów.

Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty, partnerem Ośrodek Kultury Kraków- Nowa Huta, a wsparcia finansowego udzielił ArcelorMittal Poland w ramach programu minigrantów „Działamy lokalnie” edycja 2019.

Przebieg projektu:

Pierwsze warsztaty – Papier

Drugie warsztaty – Natura drewna

Trzecie warsztaty – Tkanina

Finał projektu – relacja