NH70 – społeczność, tradycja i historia

Powiększ obraz

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty zostało jednym z partnerów realizowanego przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta projektu pt. „NH 70 – społeczność, tradycja i historia”. Projekt ten został wyróżniony przyznaniem dotacji przez Muzeum Historii Polski w ramach XII edycji konkursu „Patriotyzm jutra”.

Opis projektu

W 2019 roku – czyli roku Jubileuszu 70-lecia istnienia Nowej Huty, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta realizował różnorodne działania dedykowane każdej z grup wiekowych. Wśród nich znajdował się projekt „O Nowej to Hucie piosenka… – 70 lat sztuki i historii” dofinansowany w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radę Miasta Krakowa oraz wpisany na listę obchodów urodzin nowohuckich dzielnic. W ramach tego działania we współpracy z mieszkańcami powstała fabularna gra terenowa wraz z aplikacją mobilną, składająca się z 20 punktów rozsianych po dzielnicach XIV-XVIII. Każda ze stacji gry wiązała się z unikatową opowieścią wpisującą się w wybraną dekadę istnienia i rozwoju Nowej Huty, będąc wspomnieniem postaci, miejsc i wydarzeń najważniejszych z perspektywy całego Miasta, dzielnicy, ale też osiedla czy przysiółka. 

W tym roku, wspomnienia te zostaną zebrane, opracowane i wydane w formie albumu, a oprócz opowieści zabranych w ubiegłorocznym projekcie, znajdą się tam też zdjęcia wykonane specjalnie na tę okazję przez nowohuckich fotografów. 

Partnerami w realizacji zadania będą instytucje pozarządowe: Fundacja Hesperus, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Fundacja Grupa MIGAWKI. Ta ostatnia, działająca na rzecz propagowania kultury Głuchych, będzie odpowiedzialna za przystosowanie projektu do wymagań osób z niepełnosprawnościami. Dlatego album pojawi się również w sieci w formie opowieści tłumaczonych na Polski Język Migowy, jak również – w celu udostępnienia jego efektów osobom słabowidzącym i niewidomym – w formie plików audio z audiodeskrypcją zdjęć. 

Szczegółowe informacje na temat przebiegu działań projektowych dostępne są na stronie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.