Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Partnerzy

»  Patroni medialni

»  Pomagają nam

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.»  Aktualności

»  więcej aktualności  

Jesienne pomysłobranie w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, czyli warsztaty Akceleratora

Jesienne pomysłobranie w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, czyli warsztaty Akceleratora

29 września-1 października 2017 r.

W dniach 29 września – 1 października 2017 r. odbyła się pierwsza odsłona skierowanego do młodzieży projektu Akcelerator Kultury NH17.
Na wyjazdowych warsztatach, które odbywały się w pięknych okolicznościach przyrody Jury Krakowsko-Częstochowskiej, uczestniczki i uczestnicy rekrutujący się z uczniów i studentów związanych poprzez miejsce zamieszkania bądź nauki z Nową Hutą, zapoznawali się z technikami i metodami prowadzenia działań społecznych i kulturalnych. Młodzież poznawała inspirujące historie nowohuckich aktywistów i sama dzieliła się swoimi doświadczeniami, a przede wszystkim pracowała nad własnymi pomysłami na ożywienie dzielnicy. W programie nie zabrakło też miejsca na integrację i dobrą zabawę.

» czytaj więcej...  |  zobacz galerię zdjęć...

52. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Z dawna Polski Tyś Królową...

52. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Z dawna Polski Tyś Królową...

21 października 2017 r. - godz. 19.30, Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, os. Bohaterów Września 33

Po wakacyjnej przerwie, nowohucki cykl społeczno-kulturalny Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zaprasza na kolejne wydarzenie. Tym razem Organizatorzy zapraszają do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bohaterów Września 33, gdzie będzie można usłyszeć tradycyjne pieśni maryjne w aranżacjach autorstwa Tomasza Chmiela. Koncert odbędzie się w sobotę 21 października, początek o godz. 19.30.

Wstęp na koncert odbywać się będzie za bezpłatnymi zaproszeniami, które będzie można odbierać od 9 października w: Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1), Biurze Poselskim Posła Ireneusza Rasia (os. Złotej Jesieni 6/34) oraz Punkcie Informacji Miejskiej (ul. św. Jana 2).


» czytaj więcej...

W poszukiwaniu Sacrum: Portugalia, Izrael - wykład

W poszukiwaniu Sacrum: Portugalia, Izrael - wykład

16 października 2017 r. - godz. 15.00, os. Centrum A 6a

O kolejnych swoich podróżach: do portugalskiej Fatimy – w stulecie objawień Maryjnych oraz do Izraela opowie słuchaczom Akademii Mariusz Gotfryd – podróżnik, nauczyciel geografii, autor przewodników. Wykład jest opowieścią o podróży autora do głównych ośrodków kultu wiary chrześcijańskiej. Wzbogacony slajdami i rekwizytami przywiezionymi z tych miejsc.

» czytaj więcej...

Inaguracja roku akademickiego 2017/2018

Inaguracja roku akademickiego 2017/2018

2 października 2017 r. - godz.16.00, os. Centrum A 6a

Nowohucka Akademia Seniora rozpocznie w październiku ósmy już rok swojej działalności. Podczas inauguracji zostaną wręczone indeksy nowym członkom Akademii, a wykład inauguracyjny pt. Rola sportu w społeczeństwie wygłosi Ireneusz Raś Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki.

» czytaj więcej...

Klub Dyskusyjny 60+

Klub Dyskusyjny 60+

29 września 2017 r. - godz.16.00-18.30, os. Centrum A 6a

W Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta odbędzie się pierwsze spotkanie Klubu Dyskusyjnego 60+, do udziału w którym serdecznie zaprasza Fundacja Stańczyka realizująca projekt Akademia Obywateli Trzeciego Wieku. Tematem spotkania będzie Transport publiczny w Krakowie i jego dostosowanie do potrzeb osób starszych.

» czytaj więcej...

»  Projekty

»  więcej projektów  

VI Festiwal Zaklęte w Dyni

VI Festiwal Zaklęte w Dyni

FESTIWAL ZAKLĘTE W DYNI jest organizowany w Nowej Hucie od 2012 r. To jedyna tego typu impreza w Małopolsce, druga w skali całego kraju. Festiwal wpisuje się w światową tendencję organizowania imprez dyniowych, które odbywają się między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Niemczech. W 2017 roku odbędzie się szósta już edycja Festiwalu.
Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, możliwa jest realizacja Festiwalu na dużą skalę i w poszerzonej formule, z wykorzystaniem innowacyjnych form działania.

Celem organizacji VI FESTIWALU ZAKLĘTE W DYNI jest umacnianie tożsamości regionalnej mieszkańców Małopolski poprzez upowszechnianie tradycji uprawy dyni (m.in. w Dzielnicy XVIII Nowa Huta) oraz utrzymanie lokalnego dziedzictwa regionalnego i jego kultywowanie. Otwarta formuła Festiwalu i jego ogólna dostępność oraz interdyscyplinarny charakter umożliwia udział w nim całych rodzin. Stwarzanie warunków do jak najszerszego uczestnictwa mieszkańców w wydarzeniach odbywających się w ich województwie oraz zapobieganie wykluczeniu z uczestnictwa w wydarzeniach społeczno-kulturalnych osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej jest jednym z ważnych celów społecznych.
Ponadto, organizacja Festiwalu przyczynia się do zwiększenia wiedzy o hodowli i uprawie dyni, promocji wszechstronnego wykorzystania dyni jako zdrowego produktu spożywczego, dekoracyjnego i plastycznego. Do udziału w Festiwalu zaangażowani są także mieszkańcy os. Branice, którzy w ostatnich latach hodują specjalnie więcej dyni, które będą użyte podczas warsztatów czy do scenografii.

VI FESTIWAL ZAKLĘTE W DYNI jako projekt interdyscyplinarny zakłada prowadzenie działań z zakresu edukacji kulturalnej, animacji i promocji tradycji lokalnej, również poprzez wykorzystanie nowych technologii i metod komunikacji (np. internetowy poradnik artystyczny na stronie Festiwalu). Realizacja szóstej edycji Festiwalu to kolejna szansa na promocję Małopolski i zaistnienie w gronie organizatorów ciekawych i niestandardowych wydarzeń, aktywizujących różnorodne grupy wiekowe. W ramach Festiwalu zorganizowane będą konkursy: plastyczny i hodowlany oraz różnorodne akcje, m.in. warsztaty plastyczne i rękodzielnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty, gry, zabawy, dyniowe malowanie twarzy, prezentacja specjalisty - hodowcy, dyniowy pokaz kulinarny – pokaz wykonania dyniowego dania przez zawodowego kucharza, degustacja dyniowej potrawy.
Z roku na rok wzrasta ilość uczestników konkursów dyniowych, co zachęca nas do kontynuowania tego coraz popularniejszego wśród mieszkańców wydarzenia.

VI FESTIWAL ZAKLĘTE W DYNI odbędzie się w Krakowie, w Alei Róż - samym sercu Nowej Huty – miejscu, gdzie każdy chętny bez problemu może dotrzeć.

» czytaj więcej...

»  Galeria zdjęć

»  więcej galerii zdjęć  

W poszukiwaniu Sacrum - wykład Mariusza Gotfryda

16 października 2017 r.

Gościem Nowohuckiej Akademii Seniora był podróżnik, geograf Mariusz Gotfryd, który opowiedział słuchaczom o swoich podróżach do Fatimy i do Ziemi Świętej.       


więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Jesienne pomysłobranie w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, czyli warsztaty Akceleratora

29 września-1 października 2017 r.

Fotorelacja z warsztatów wyjazdowych w ramach projektu Akcelerator Kultury NH17.


więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

 

 

 

WCZYTYWANIE