Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Partnerzy

»  Patroni medialni

»  Pomagają nam

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.Galeria zdjęć

Filtr wyszukiwania:  

Janusz Makuch gościem Nowohuckiej Akademii Seniora

8 maja 2017 r.

W ramach poniedziałkowych wykładów Nowohuckiej Akademii Seniora, uczestnicy mogli wysłuchać niezwykłego wykładu Janusza Makucha poświęconego muzyce żydowskiej. Założyciel i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej przedstawił niezwykłą prezentację fascynującej ewolucji tej dziedziny sztuki w czasie i przestrzeni. Zaprezentował, czym jest muzyka synagogalna, przy okazji krótko wprowadzając do historii Świątyni Jerozolimskiej. Omówił i odtworzył muzykę dwóch żydowskich cywilizacji stworzonych w Diasporze – aszkenazyjskiej i sefardyjskiej. Zachwycił seniorów muzyką klezmerską, chasydzką i pieśniami ludowymi śpiewanymi w języku jidysz.
Przedstawił też nowoczesne przetworzenia muzyki żydowskiej: „Kołysankę” z najnowszej płyty Oli Bilińskiej i pieśni tureckiej wykonawczyni – Seldy. Zapoznał też seniorów z twórczością kompozytora i youtubera Kutimana i wyświetlił jego kilkuminutowy film o Festiwalu Kultury Żydowskiej. Na koniec wspomniał o tym, że warto wierzyć w różnorodność kulturową i że w życiu warto być heretykiem idącym pod prąd historii: „bo nie ma postępu bez herezji”. Charyzmatyczna osobowość wykładowcy zachwyciła seniorów, którzy chcą również zaprosić Janusza Makucha na wykład dotyczący innych aspektów kultury żydowskiej w następnym roku akademickim.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Uwaga na oszustów

24 kwietnia 2017 r.

Podczas wykładu przedstawicielki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przedstawiły Słuchaczom najbardziej popularne
przykłady oszustw m.in. tych dokonywanych metodami na wnuczka, czy na funkcjonariusza. Uczestnicy mogli także zwrócić się z pytaniami do Policjantek i uzyskać szczegółowe informacje na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób starszych.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

50. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Złota Nowa Huta. Tak dla Pól Nadziei!

22 kwietnia 2017 r. - godz. 20.00

Jubileuszowe wydarzenie cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! uświetniły swoją obecnością wyjątkowe gwiazdy polskiej estrady. W pierwszej części Marcin Daniec zaprezentował improwizowany program kabaretowy. Druga część spotkania należała do Maryli Rodowicz i jej zespołu. Artystka wykonała swoje największe przeboje, porywając publiczność do wspólnego śpiewu i tańca. 

więcej zdjęć...

fot. AG Studio G. Wawrzonek
fot. AG Studio G. Wawrzonek
fot. AG Studio G. Wawrzonek

Kreatywne ekopodróże - Wioska eskimoska

19 kwietnia 2017 r.

19 kwietnia 2017 w Klubie Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu Kreatywne ekopodróże. Zajęcia nosiły tytuł Wioska eskimoska – podróż w krainę wiecznego lodu i były tak wciągające i sugestywne, że aż wywołały zimową aurę w całej Małopolsce!

więcej zdjęć...

fot. OK
fot. OK
fot. OK

Wizyta w Muzeum Farmacji

12 kwietnia 2017 r.

Kilkunastu uczestników z Nowohuckiej Akademii Seniora wybrało się w środę 12 kwietnia – w ramach Spotkań z kulturą do krakowskiego Muzeum Farmacji na ul. Floriańskiej. Przewodniczka oprowadziła Państwa i opowiedziała o zbiorach, które eksponowane są we wszystkich pomieszczeniach zabytkowej, czternastowiecznej kamienicy.
Seniorzy oglądali meble apteczne w różnych stylach począwszy od baroku, naczynia apteczne z różnych epok, dawne surowce lecznicze, godła własne aptek, witraże o tematyce aptekarskiej, dawne aptekarskie utensylia (moździerze, prasy, filtry, kapsuły do pozłacania pigułek, drażetkarki, krajalnice do rozdrabniania ziół), starodruki, zielniki, rękopiśmienne aptekarskie manuały i inne ciekawe eksponaty.

więcej zdjęć...

fot. M. Stachowicz
fot. M. Stachowicz
fot. SPNH

Etnograficzne skarby Małopolski

10 kwietnia 2017 r.

Gościem Nowohuckiej Akademii Seniora była Inka Bogucka, dziennikarka Telewizji Kraków i etnograf. Przy okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy opowiedziała o ogromnym bogactwie rytualnych zachowań, do dziś towarzyszących czasowi wiosennego świętowania i o bogactwie etnograficznym, które nam towarzyszy. Rozważaniom towarzyszył pokaz fragmentów reportaży etnograficznych autorstwa Inki Boguckiej: Dziady Śmiguśne i Śmiguśnicy oraz Ze śmiertecką i z palmą.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Krakowska Piosenka Poetycka

27 marca 2017 r.

Krakowska przewodniczka Agnieszka Pudełko, tym razem zabrała słuchaczy Nowohuckiej Akademii Seniora w nieco inną niż dotychczas, momentami sentymentalną, podróż po Krakowie. W ramach poniedziałkowego wykładu opowiedziała o miejscach i osobach związanych z krakowską piosenką poetycką. Przybliżyła uczestnikom fragmenty tekstów mówiących o Krakowie i z nim związanych oraz opowiedziała anegdoty o ich twórcach, tworzących historię krakowskiej piosenki poetyckiej.       

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Seniorzy zwiedzają Muzeum Żydowskie Galicja

22 marca 2017 r.

W ramach Spotkań z kulturą słuchacze Nowohuckiej Akademii Seniora mają możliwość zwiedzić wiele niezwykłych miejsc na mapie kulturalnej Krakowa. Jednym z nich było Muzeum Żydowskie Galicja, do którego udali się w środę 22 marca. Z udostępnienie zdjęć dziękujemy naszej słuchaczce Pani Marii Stachowicz.

więcej zdjęć...

fot. M. Stachowicz
fot. M. Stachowicz
fot. M. Stachowicz

MIĘDZY MNĄ A TOBĄ - niezwykły recital Laury Łącz

21 marca 2017 r.

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny pozostanie - dla wielu uczestników Nowohuckiej Akademii Seniora oraz dla zaproszonej z całego Krakowa, przybyłej licznie publiczności - niezapomniany. Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty zorganizowali w poniedziałek 20 marca niezwykły recital, znanej z ekranu telewizyjnego i kinowego, aktorki i pisarki Laury Łącz, najbardziej kojarzonej z serialami Polskie drogi, 07 zgłoś się, Klan, Niania, Na Wspólnej.

więcej zdjęć...

Fot. SPNH
Fot. SPNH
Fot. SPNH

Świąteczne warsztaty rękodzieła dla seniorów

16 marca 2017 r.

Eleganckie ozdoby świąteczne wcale nie muszą być kosztowne. Można je wykonać samemu metodą decoupage, filcowania na sucho czy z wykorzystaniem wstążek. Przekonały się o tym Panie, które wzięły udział w przedświątecznych warsztatach rękodzieła dla seniorów.  

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

STRONA 2/25

 

 

 

WCZYTYWANIE