Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Partnerzy

»  Patroni medialni

»  Pomagają nam

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.Galeria zdjęć

Filtr wyszukiwania:  

Krakowski Szlak Bajkoteki - rozpoczęcie warsztatów tworzenia gry

6-7 lipca 2017 r.

W dniach 6 i 7 lipca 2017 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ul. Rajskiej 1 w Krakowie odbyły się pierwsze warsztaty tworzenia gry planszowej na podstawie książki Krakowski szlak Bajkoteki. Uczestniczyli w nich uczniowie z dwóch krakowskich szkół podstawowych – nr 7 i 11.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

51. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! - Bądź jak meteor...

11 czerwca 2017 r. - godz. 20.30, Zalew Nowohucki, ul. Bulwarowa

Bądź jak meteor, jak błyskańce, które pociska Zeus i Bóg, bądź jak te gwiazdy-opętańce, co same swych szukają dróg… – tym utworem Stanisława Wyspiańskiego, rozpoczął i zakończył się 51. koncert z cyklu Nowa huta. Dlaczego Nie?! nad Zalewem Nowohuckim. Organizatorzy cyklu zostali zaproszeni przez Teatr Łaźnia Nowa do udziału w koncercie inauguracyjnym projektu Bulwar(t) Sztuki 2017 – „Bądź jak meteor…”. Koncert jednocześnie został wpisany w projekt Wyspiański, realizowany przez Miasto Kraków w ramach Festiwalu Wyspiańskiego.

więcej zdjęć...

fot. Paweł Smolik
fot. Paweł Smolik
fot. Paweł Smolik

Kosmiczna wioska – trzecie spotkanie Kreatywnych ekopodróży

7 czerwca 2017 r.

Na trzecich zajęciach w Klubie Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (partnera projektu), które organizujemy dzięki hojności International Paper Polska, udaliśmy się w podróż w przyszłość oraz wybraliśmy w daleki kosmos, odwiedzając Układ Słoneczny i nie tylko.

więcej zdjęć...

Fot. SPNH
Fot. SPNH
Fot. SPNH

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017

5 czerwca 2017 r.

Już za nami zakończenie siódmego roku działalności Nowohuckiej Akademii Seniora. W uroczystości udział wzięła pani Anna Okońska-Walkowicz, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, która skierował dużo ciepłych słów do słuchaczy NAS. Po krótkim podsumowaniu minionego roku w Akademii przez Magdalenę Smolik - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty i Małgorzatę Jezutek - Dyrektor Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta najbardziej aktywni słuchacze zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi. Podziękowaliśmy także za całoroczną współpracę pani Małgorzacie Kulisiewicz, która w roku akademickim 2016/2017 pełniła rolę koordynatora NAS.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Prawo dla seniora

29 maja 2017 r.

W ramach poniedziałkowych wykładów Nowohuckiej Akademii Seniora, uczestnicy mogli wysłuchać wykładu Grzegorza Dziubaka, Mateusza Serwy i Adrianny Biernackiej – młodych prawników, stażystów Instytutu Allerhanda z Krakowa. „Prawo dla seniora” to wykład organizowany w ramach projektu Allerhand Advocacy - Prawo w interesie publicznym. Słuchacze Akademii dowiedzieli się jak wygląda odstąpienie konsumenckie od umów zawartych na pokazach, przez telefon czy w sklepie internetowym, poznali sposoby cofnięcia umowy poprzez powołanie się na takie wady oświadczeń woli jak błąd czy pozorność. Usłyszeli też jak poprawnie napisać testament, czy ustanowić lub odwołać darowiznę. Wykład był ilustrowany wieloma życiowymi przykładami i przeprowadzony w precyzyjny, przystępny dla seniorów sposób.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Profilaktyka chorób wieku senioralnego

22 maja 2017 r.

Gościem Nowohuckiej Akademii Seniora w ramach poniedziałkowych wykładów był Gabriel Gryta, dyplomowany pielęgniarz z dużym doświadczeniem klinicznym. Profilaktyka chorób wieku senioralnego dotyczyła słuchaczy bezpośrednio, dlatego też zadawali prowadzącemu wiele pytań. Szczególnie interesowały ich zagadnienia związane z cukrzycą. Natomiast zakres przedmiotowy wykładu był o wiele szerszy. Omówione zostały choroby układu krążenia: miażdżyca naczyń tętniczych, nadciśnienie, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego i profilaktyka tych schorzeń. Przedstawione zostały też szczególnie groźne dla seniorów dolegliwości związane z osteoporozą, zaburzenia poznawcze i zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego: zmiany demencyjne, udary, choroba Alzheimera. Całości wykładu dopełniły informacje o profilaktyce chorób uroginekologicznych i pulmonologicznych, które też często są problemem osób starszych. Prelegent opisał też dokładnie pierwsze, pozornie niewinne symptomy chorób, które we wczesnych stadiach są uleczalne. Dobre odczytanie symptomów, by natychmiast rozpocząć leczenie, jest najlepszą profilaktyką tych chorób. Informacje z wykładu na pewno zachęciły wielu seniorów do większego zainteresowania swoim zdrowiem i wykonania badań profilaktycznych.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Wioska afrykańska – pod piekącym słońcem Czarnego Lądu

17 maja 2017 r.

Tym razem podczas zajęć realizowanych w ramach projektu Kreatywne Ekopodróże młodzież udała się w podróż do gorącej Afryki.

więcej zdjęć...

fot. OK
fot. OK
fot. OK

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK - zwiedzanie wystawy "Sztuka w sztuce"

10 maja 2017 r.

W ramach Spotkań z kulturą słuchacze Nowohuckiej Akademii Seniora zwiedzili wystawę Sztuka w sztuce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK. Przewodniczka opowiedziała zebranym o kolekcji rozpoznawalnych obrazów i rzeźb, które mają swoje głośne historie i niezwykłe konteksty. W skład tej ekspozycji wchodzą przetworzenia sławnych arcydzieł z różnych epok, między innymi Dama z łasiczką, Portret Infantki Małgorzaty czy Szał Podkowińskiego oraz rzeźb starożytnej Grecji. Dodatkowo seniorzy mogli zwiedzić znajdujące się też w MOCAK-u bibliotekę i gabinet słynnego historyka sztuki Mieczysława Porębskiego.

więcej zdjęć...

fot. M.Stachowicz
fot. M.Stachowicz
fot. M.Stachowicz

Janusz Makuch gościem Nowohuckiej Akademii Seniora

8 maja 2017 r.

W ramach poniedziałkowych wykładów Nowohuckiej Akademii Seniora, uczestnicy mogli wysłuchać niezwykłego wykładu Janusza Makucha poświęconego muzyce żydowskiej. Założyciel i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej przedstawił niezwykłą prezentację fascynującej ewolucji tej dziedziny sztuki w czasie i przestrzeni. Zaprezentował, czym jest muzyka synagogalna, przy okazji krótko wprowadzając do historii Świątyni Jerozolimskiej. Omówił i odtworzył muzykę dwóch żydowskich cywilizacji stworzonych w Diasporze – aszkenazyjskiej i sefardyjskiej. Zachwycił seniorów muzyką klezmerską, chasydzką i pieśniami ludowymi śpiewanymi w języku jidysz.
Przedstawił też nowoczesne przetworzenia muzyki żydowskiej: „Kołysankę” z najnowszej płyty Oli Bilińskiej i pieśni tureckiej wykonawczyni – Seldy. Zapoznał też seniorów z twórczością kompozytora i youtubera Kutimana i wyświetlił jego kilkuminutowy film o Festiwalu Kultury Żydowskiej. Na koniec wspomniał o tym, że warto wierzyć w różnorodność kulturową i że w życiu warto być heretykiem idącym pod prąd historii: „bo nie ma postępu bez herezji”. Charyzmatyczna osobowość wykładowcy zachwyciła seniorów, którzy chcą również zaprosić Janusza Makucha na wykład dotyczący innych aspektów kultury żydowskiej w następnym roku akademickim.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Uwaga na oszustów

24 kwietnia 2017 r.

Podczas wykładu przedstawicielki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przedstawiły Słuchaczom najbardziej popularne
przykłady oszustw m.in. tych dokonywanych metodami na wnuczka, czy na funkcjonariusza. Uczestnicy mogli także zwrócić się z pytaniami do Policjantek i uzyskać szczegółowe informacje na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób starszych.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

STRONA 2/26

 

 

 

WCZYTYWANIE