Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.Galeria zdjęć

W ramach poniedziałkowych wykładów Nowohuckiej Akademii Seniora, uczestnicy mogli wysłuchać niezwykłego wykładu Janusza Makucha poświęconego muzyce żydowskiej. Założyciel i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej przedstawił niezwykłą prezentację fascynującej ewolucji tej dziedziny sztuki w czasie i przestrzeni. Zaprezentował, czym jest muzyka synagogalna, przy okazji krótko wprowadzając do historii Świątyni Jerozolimskiej. Omówił i odtworzył muzykę dwóch żydowskich cywilizacji stworzonych w Diasporze – aszkenazyjskiej i sefardyjskiej. Zachwycił seniorów muzyką klezmerską, chasydzką i pieśniami ludowymi śpiewanymi w języku jidysz.
Przedstawił też nowoczesne przetworzenia muzyki żydowskiej: „Kołysankę” z najnowszej płyty Oli Bilińskiej i pieśni tureckiej wykonawczyni – Seldy. Zapoznał też seniorów z twórczością kompozytora i youtubera Kutimana i wyświetlił jego kilkuminutowy film o Festiwalu Kultury Żydowskiej. Na koniec wspomniał o tym, że warto wierzyć w różnorodność kulturową i że w życiu warto być heretykiem idącym pod prąd historii: „bo nie ma postępu bez herezji”. Charyzmatyczna osobowość wykładowcy zachwyciła seniorów, którzy chcą również zaprosić Janusza Makucha na wykład dotyczący innych aspektów kultury żydowskiej w następnym roku akademickim.Pozostałe zdjęcia...

 

 

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 3 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE