Wykłady i spotkania z kulturą online 18.05.- 24.05.

Powiększ obrazW tle obraz wiszący na ścianie, z przodu smartfon trzymany w ręce podczas wykonywania zdjęcia obrazu. Napis: "Online Wykłady i spotkania z kulturą"

Poniedziałek 18 maja, to data ważna dla wielu Polaków. Tego dnia urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież. Dziś w setną rocznicę jego urodzin zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Nowa Huta Karola Wojtyły” w reżyserii Jerzego i Krzysztofa Ridana, zrealizowanego w ramach programu konkursowego „Filmoteka Małopolska”.

Niezmiennie zapraszamy do wysłuchania wykładu: tym razem „Ranking genialnych? Najwięksi matematycy w historii ludzkości” dr Zdzisława Pogody, którego mieliśmy przyjemność gościć w naszej Nowohuckiej Akademii Seniora na wykładzie” Humanistyczne aspekty matematyki”

Muzycznie czas umili występ wiolonczelisty Hausera, który wraz z Orkiestrą Filharmonii Zagrzebskiej i zaproszonymi gośćmi prezentuje swoje ulubione utwory klasyczne.

Ponad 200 katalogów i albumów z kolekcji Muzeum Guggenheim w Nowym Jorku dostępnych w archiwum muzeum do wyszukania według kolekcji, tematu, twórcy- w nawigacji w języku polskim. Albumy można po kliknięciu przejrzeć i powiększyć a po zalogowaniu na stronie można je również ściągnąć do swoich zbiorów.

Z rodzimego dorobku prezentujemy jedno z największych dzieł teatru XX wieku „Umarła klasa” Tadeusza Kantora z 1976 r. Spektakl odegrany ponad 2,5 tyś. razy na całym świecie, dzięki realizacji Andrzeja Wajdy dostępny do obejrzenia w każdej chwili w zbiorach Ninateki.

Na weekend proponujemy kolejny zakątek Polski z dużą historią w tle, zapraszając na spacer wirtualny po Zamku w Malborku. W prostej nawigacji, podążając za strzałką zobaczycie najciekawsze elementy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz zamku.