Jesteśmy partnerem projektu „Krakowskie klimaty”

Powiększ obraz

„Krakowskie klimaty – warsztaty dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym” to właśnie rozpoczynający się projekt Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, realizowany w partnerstwie z XVI LO im. K.K. Baczyńskiego w Krakowie, Wojewódzką Biblioteką Publiczną, Fundacją Grupą Migawki, Stowarzyszeniem Otwieracz z Lublina oraz naszym Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowej Huty.

Idea zadania docenionego w programie „Kultura dostępna 2021” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wymyślona została przez nowohucką młodzież, która zainteresowała się dostępnością przy okazji ubiegłorocznych projektowych działań Ośrodka. Polegać będzie na opracowaniu scenariuszy zajęć kulturoznawczych o tematyce krakowskiej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym – ze specjalnymi potrzebami w zakresie narządu wzroku, słuchu, rozwoju psychicznego oraz bez niepełnosprawności. Scenariusze wykorzystujące lokalne dziedzictwo kulturowe – folklor, legendy i sztukę związaną z Krakowem i Nową Hutą (w tym literaturę dziecięcą twórców piszących o Krakowie) zostaną wymyślone w taki sposób, aby przeprowadzenie zajęć wg nich zastępowało lub uzupełniało wycieczkę do Krakowa znajdującą się w programie nauczania wczesnoszkolnego.

W dniach 10-30 maja odbywają się zapisy do udziału w projekcie. Zasadniczo projekt dedykowany jest młodzieży uczącej się w murach XVI LO im. K. K. Baczyńskiego w Krakowie, lecz jak zapewniają organizatorzy – z pewnością nie odmówią uczniom innych krakowskich szkół średnich, którzy będą szczerze zainteresowani dostępnością działań kulturalnych oraz tematyką lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Program warsztatów dla młodzieży, które rozpoczną się po 1 czerwca, obfitować będzie w spotkania ze specjalistami, którzy przybliżą młodym ludziom metody zapewniania form dostępności oraz w wyprawy do prawdziwie dostępnych miejsc na terenie Krakowa – takich jak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

W pracy nad scenariuszami młodzież wspierać będą pedagodzy oraz specjaliści w zakresie dostępności dla osób niewidomych, w spektrum autyzmu oraz dla g/Głuchych – w tym instruktorzy i wykładowcy z tymi niepełnosprawnościami. Dobór tekstów kultury zostanie dokonany przez uczestników pod okiem specjalistów w zakresie literatury, związanych z krakowskich środowiskiem akademickim i twórczym.

Według trzech stworzonych scenariuszów młodzież przeprowadzi jesienią pokazowe warsztaty dla dzieci. Nagrania warsztatów – wraz z materiałami (również w formie dostępnej) – zostaną w grudniu udostępnione w sieci do bezpłatnego wykorzystywania przez nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców z całej Polski.

Informacje na temat projektu oraz regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć na podstronie (link). Osoby zainteresowane udziałem, które chcą dowiedzieć się więcej, prosimy o kontakt z koordynatorką działania pod numerem telefonu 518 297 202 lub mailowo: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.